VPN Nedir Ne İşe Yarar?

2 Şubat 2019 1446 0 21

VPN, Türkçe anlamı ile Sanal Özel Ağ demektir. En temel anlamıyla İnternet’e başka bir IP üzerinden bağlanılmasını sağlayan sistemdir. Peki, VPN nedir ne işe yarar? İşte detaylar:

VPN Ne Anlama Geliyor?

VPN, İnternet’e bağlanan kullanıcıların başka bir IP adresi üzerinden İnternet’e erişimlerini sağlar. VPN, bağlantıyı güvenilir bir hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanma esnasında bağlantıyı şifreleyerek kimliğin gizlenmesini sağlar. Bunların yanı sıra yasaklı siteler ve kısıtlanmış sitelere de VPN hizmeti ile bağlanılabilir. VPN sistemi, alınan ve gönderilen tüm verileri kendi sistemi içerisinde şifreler ve 3.kişiler bu şifrelere ulaşamaz.

Ne İçin Kullanılır?

Kısıtlı ve Yasaklı Siteler: Yüksek trafiğe sahip olan legal siteler bile zaman zaman kullanıcılara kısıtlanabiliyor. Özellikle de bu gibi durumlarda ve yine engellenmiş sitelere girişlerde VPN hizmeti ile hiçbir sorun çıkmadan istenilen siteye bağlanılmak mümkündür.

Dosya İndirmek: Çoğu Torrent sitesi ülkemiz başta olmak üzere birçok yerde yasaklanmıştır. Yasaklanmalarının sebebi yasa dışı dosya indirmektir. Bu gibi durumda ne kadar İnternet hızı yavaş olsa da VPN hizmetini kullanmak güvenlik açısından daha sağlıklı olacaktır.

Gizlilik ve Güvenlik: İnternet kullanımında en önemli unsur güvenliktir. Özellikle banka bilgileri gibi önemli olan bilgiler 3.şahısların ve kötü niyetli kişilerin eline geçmemelidir. Bunun için VPN hizmetinden yararlanılabilir. VPN hizmeti ile veriler şifrelenir ve kötü niyetli kişilerin şifrelere ulaşması zorlaşır.

Tags: ücretsiz vpn servisleri 2019, vpn 2019, vpn nasıl ayarlanır, vpn nasıl kullanılır, vpn ne demek, Vpn nedir Categories: Bilgisayar, Teknoloji, Uygulamalar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir